„Приложно програмиране“

Код: 4810301

Образователно - квалификационна степен: трета степен на професионална квалификация по професия Код 481030 Приложен програмист.

Професията Приложен програмист осигурява знания, умения и съответно компетентности за работа с компютри (включително уеб базирани конфигурации и мобилни устройства), операционни системи, езици за програмиране, технически средства за печат, графика и анимация, специализирана литература, програмна документация. Учениците изучават и използват основните възможности на текстообработващите системи, графичните редактори, електронни таблици и програми за презентации, средства за архивиране на данни, средства за диагностика и отстраняване на компютърни вируси и средства за защита на информацията. Курсът на обучение включва и разширено изучаване на Английски език, както и изучаване на Втори чужд език и Чужд език по професията. Бъдещите приложни програмисти: усвояват работата с интегрирани среди за разработка (Integrated Development Environment), инструменти за моделиране (Computer Aided Software Engineering, CASE) и др. могат да създават програмни продукти, като използват процедурни и обектно-ориентирани езици за програмиране. усвояват администрирането, поддръжката и архивирането на бази от данни. могат да създават WEB съдържание по зададен проект, както и приложения за динамично генериране на WEB съдържание по зададен проект. могат да създават, поддържат и администрират бази от данни във WWW и Интернет.
Приложният програмист намира професионална реализация в предприятия, фирми и организации, които проектират и произвеждат програмни продукти, поддържат и обслужват информационни системи за клиенти, които ползват компютърна техника. Основните знания, получени в ПГТК и свидетелството за трета степен на професионална квалификация дават и множество възможности за продължаване на професионалното обучение - учениците могат да продължат обучението си за придобиване на квалификация и по други професии/специалности от професионално направление 481 „Компютърни науки“ или да продължат обучението си във висши училища.
Обучението в ПГ по телекомуникации дава знания, умения, навици и нагласи за професионална реализация в  условията на съвременните бързо развиващи се телекомуникационни технологии.