Специалности

„Телекомуникационни системи“

Телекомуникациите е една от най-модерните и динамично развиващите се области на техниката и технологиите в днешно време. Област, в която работят водещи технологични компании в света, в която има постоянна нужда от квалифицирани кадри.
Завършилите успешно специалност телекомуникационни системи, получават фундаментални знания, които им дават цялостна представа за характера на професионалното направление Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника. Придобиват значителни познания по електротехника, градивни елементи, аналогова и цифрова схемотехника от общата професионална подготовка и потребителски устройства, преносни линии, уплътнителни телефонни системи, комутационни системи, цифрови мрежи и системи, мобилни телекомуникации, отраслови стандарти и протоколи и проектиране като част от специфичната професионална подготовка. В лабораториите на ПГТК, учениците получават практическа подготовка в дисциплините електромонтажна практика, лабораторна – по електрически измервания, по схемотехника. Като част от специфичната професионална подготовка практическите упражнения са по следните лабораторни практики: по електронни измервания, по комутационни системи, по уплътнителни телефонни системи, по диагностика и контрол, по експлоатация и поддръжка. Обучението в 11 завършва с производствена практика, в която учениците се запознават с реални условия на работа и получават професионална ориентация в конкретни предприятия. В края на обучението си, обучаваните получават цялостна представа за различните видове телекомуникационни системи и мрежи, начините за тяхното изграждане и поддържане и предоставянето на различни телекомуникационни услуги.
Реализацията на учениците се подпомага с поддържаното високо ниво на чуждоезиковото и компютърното обучение. Усъвършенства се специализираната подготовка чрез обучение по здравословни и безопасни условия на труд, икономика и предприемачество.
Обучението в ПГ по телекомуникации дава знания, умения, навици и нагласи за професионална реализация в  условията на съвременните бързо развиващи се телекомуникационни технологии.

„Оптически комуникационни системи“

През последните години развитието на различните видове информационни и комуникационни мрежи е тясно свързано с широкото навлизане на влакнесто-оптичните комуникации. В момента този вид преносни системи се явяват най-перспективната среда за пренасяне на информационни комуникационни сигнали.
Завършилите успешно специалност оптически комуникационни системи, получават фундаментални знания, които им дават цялостна представа за характера на професионалното направление Електроника, автоматика, комуникационна и компютърна техника. Придобиват значителни познания по електротехника, градивни елементи, аналогова и цифрова схемотехника от общата професионална подготовка и оптоелектронни прибори и устройства, физични основи на оптиката, преносни линии, основи на телекомуникациите, микропроцесорни системи, защита на информацията, основи на кодирането, оптично мултипрексиране, и отраслови стандарти и протоколи като част от специфичната професионална подготовка. В лабораториите на ПГТК, учениците получават практическа подготовка в дисциплините електромонтажна практика, лабораторна – по електрически измервания, по схемотехника. Като част от специфичната професионална подготовка практическите упражнения са по следните учебни практики: по оптоелектронни прибори и устройства, по преносни линии, по оптически измервания, по езиците за описание на процесите в телекомуникациите, по основи на кодирането и комплексна практика по специалността. Обучението в 11 завършва с производствена практика, в която учениците се запознават с реални условия на работа и получават професионална ориентация в конкретни предприятия. В края на обучението си, обучаваните получават цялостна представа за основните принципи при изграждане на влакнесто-оптичните комуникационни линии и мрежи. Основните положения при проектирането им, както и методите за измерване диагностика и контрол.
Реализацията на учениците се подпомага с поддържаното високо ниво на чуждоезиковото и компютърното обучение. Усъвършенства се специализираната подготовка чрез обучение по здравословни и безопасни условия на труд, икономика и предприемачество.

„Системно програмиране“

Учениците от специалност Системно програмиране могат да превръщат специфичните професионални изисквания в комплексни хардуерни и софтуерни решения. Те получават базови знания за създаването на софтуер, но заедно с това се научават и да разработват и тестват софтуерни продукти, обвързани с конкретен хардуер. Курсът на обучение включва и разширено изучаване на Английски език, както и изучаване на Втори чужд език и Чужд език по професията. Бъдещите системни програмисти: използват съвременните операционни системи; професионално оперират с широк набор от приложни програмни продукти; използват знанията си по електроника и компютърни архитектури, мрежи и периферни устройства за разрешаване на различни софтуерни проблеми; владеят програмни езици от високо ниво, познават принципите на структурното, обектно-ориентираното и събитийното програмиране; създават десктоп, web-базирани и мобилни приложения; разучават базови микроконтролерни архитектури, развойни среди и софтуер за тях; програмират микроконтролери; прилагат съвременни софтуерни технологии при всеки един от етапите на разработка на софтуер; усвояват администрирането, поддръжката и архивирането на бази от данни; спазват конвенциите при документирането на програмния код;
Системните програмисти могат да се реализират във фирми/организации, с предмет на дейност, включващ програмиране на микроконтролери, във фирми, които проектират и произвеждат различни програмни продукти, или въобще използват компютри и софтуер. Основните знания, получени в ПГТК и свидетелството за трета степен на професионална квалификация дават и множество възможности за продължаване на професионалното обучение - учениците могат да продължат обучението си за придобиване на квалификация и по други професии/специалности от професионално направление 481 „Компютърни науки“ или да продължат обучението си във висши училища.
Обучението в ПГ по телекомуникации дава знания, умения, навици и нагласи за професионална реализация в  условията на съвременните бързо развиващи се телекомуникационни технологии.

„Приложно програмиране“

Професията Приложен програмист осигурява знания, умения и съответно компетентности за работа с компютри (включително уеб базирани конфигурации и мобилни устройства), операционни системи, езици за програмиране, технически средства за печат, графика и анимация, специализирана литература, програмна документация. Учениците изучават и използват основните възможности на текстообработващите системи, графичните редактори, електронни таблици и програми за презентации, средства за архивиране на данни, средства за диагностика и отстраняване на компютърни вируси и средства за защита на информацията. Курсът на обучение включва и разширено изучаване на Английски език, както и изучаване на Втори чужд език и Чужд език по професията. Бъдещите приложни програмисти: усвояват работата с интегрирани среди за разработка (Integrated Development Environment), инструменти за моделиране (Computer Aided Software Engineering, CASE) и др. могат да създават програмни продукти, като използват процедурни и обектно-ориентирани езици за програмиране. усвояват администрирането, поддръжката и архивирането на бази от данни. могат да създават WEB съдържание по зададен проект, както и приложения за динамично генериране на WEB съдържание по зададен проект. могат да създават, поддържат и администрират бази от данни във WWW и Интернет.
Приложният програмист намира професионална реализация в предприятия, фирми и организации, които проектират и произвеждат програмни продукти, поддържат и обслужват информационни системи за клиенти, които ползват компютърна техника. Основните знания, получени в ПГТК и свидетелството за трета степен на професионална квалификация дават и множество възможности за продължаване на професионалното обучение - учениците могат да продължат обучението си за придобиване на квалификация и по други професии/специалности от професионално направление 481 „Компютърни науки“ или да продължат обучението си във висши училища.
Обучението в ПГ по телекомуникации дава знания, умения, навици и нагласи за професионална реализация в  условията на съвременните бързо развиващи се телекомуникационни технологии.

„Компютърни мрежи“

Специалността „Компютърни мрежи“ дава големи възможности за развитие и добра професионална реализация в областта на компютърните и мрежови технологии.
Курсът на обучение гарантира необходимите професионални компетенции (знания, умения и професионално-личностни качества) за проектиране, изграждане и администриране на компютърни мрежи /КМ/; хардуерна и софтуерна диагностика на КМ, информационна сигурност, конфигуриране, тестване и поддържане на компютърни системи и периферни устройства; инсталиране и работа с операционни системи и приложения; компютърно проектиране на електронни схеми; проектиране и работа с бази данни, web дизайн и комуникационни технологии. Курсът на обучение включва разширено изучаване на Английски език, както и изучаване на Втори чужд език и Чужд език по професията.
Професионалното обучение завършва с полагане на държавен изпит за придобиване на професионална квалификация – теория на професията и практика на професията, съгласно ДОС и Национални изпитни програми. Успешно завършено професионално обучение с придобиване на ІІІ-та степен на професионална квалификация се удостоверява със свидетелство за професионална квалификация.
Професионална гимназия по телекомуникации разполага със съвременни компютърни зали. В училището работи CISCO мрежова академия с много добре оборудвана лаборатория.
Бързото развитие на информационните и комуникационни технологии поставя високи изисквания към младите хора. Обучението изисква постоянно да се следят най-новите постижения в областта на хардуера, софтуера и компютърните мрежи. Качественото образование по общообразователните и професионални предмети на нашите ученици им помага успешно да продължат образованието си във висши учебни заведения в страната и в чужбина. Те са добре приети в иновативни и високотехнологични фирми, работещи в областта на информационните и комуникационни технологии.
Обучението в ПГ по телекомуникации дава знания, умения, навици и нагласи за професионална реализация в  условията на съвременните бързо развиващи се телекомуникационни технологии.

„Компютърна техника и технологии“

Специалността „Компютърна техника и технологии“ e много актуална и привлекателна за младите хора. В съвременното информационно общество компютрите са навлезли масово във всяка сфера на живота. Това налага необходимостта от подготовка на висококвалифицирани специалисти в областта на компютърните технологии.
Основната цел на обучението е да формира личностни и професионални компетенции на учениците, необходими за упражняване на професията. С изучаваните общотехнически и специални предмети учениците придобиват познания по: аналогова и цифрова схемотехника, предназначение и технически спецификации на основните компоненти на компютърните системи /КС/, конфигуриране и асемблиране на КС, свързване и инсталиране на периферни устройства, хардуерна и софтуерна диагностика на КС, инсталиране и поддръжка на различни операционни системи и приложен софтуер, изграждане и поддръжка на компютърни мрежи. Курсът на обучение включва разширено изучаване на Английски език, както и изучаване на Втори чужд език и Чужд език по професията.
Динамичното развитие на отрасъла налага да се следят най-новите постижения в областта на информационните и комуникационни технологии и непрекъснато повишаване квалификацията на младите специалисти. Обучението се провежда в модерни и добре оборудвани компютърни зали и лаборатории. Държавните изпити за придобиване на степен на професионална квалификация са два - по теория на професията и по практика на професията. Провеждат се по национални изпитни програми в съответствие с ДОС за придобиване на ІІІ-та степен на професионална квалификация. Получената добра подготовка по време на обучението дава на учениците възможност да продължат успешно образованието си във висши учебни заведения и да се реализарат успешно във високотехнологични фирми.
Обучението в ПГ по телекомуникации дава знания, умения, навици и нагласи за професионална реализация в  условията на съвременните бързо развиващи се телекомуникационни технологии.

„Икономическа информатика“

Това е актуална специалност, която отговаря на изискванията на съвременните фирми, използващи високо интелигентни технологии и софтуерни продукти. Тя формира знания и умения в областта на приложението на информационните технологии в бизнеса. Икономист-информатиците са подготвени да прилагат новите софтуерни технологии в различни области на човешката дейност – в банки и застрахователни дружества, в икономиката и търговията и други. Специалността дава знания за разработването на информационни системи за бизнес приложения и решения.

Обучаваните по тази специалност придобиват умения :
• за организация на работа на компютърната техника в предприятието;
• инсталиране и администриране на необходимия приложен и системен софтуер на работа с компютърна система;
• използва възможностите на текстообработващи програми, електронни таблици и системи за управление на база от данни за решаване на икономически задачи;
• създаване и използване на web приложения съгласно маркетинговата стратегия на фирмата, електронните системи за бизнес, търговия и услуги;
• ползва ефективно съвременните персонални компютри и програмни продукти в областта на счетоводството.

Длъжностите, които могат да заемат след завъшване на специалността са:
• Аналитичен специалист по програмно осигуряване на компютърни системи;
• Банков служител-въвеждане на данни;
• Оператор-въвеждане на данни;
• Специалист с контролни функции, човешки ресурси;
• Специалист по снабдяване и пласмент;
• Мениджър екип;
• Специалист с контролни функции, деловодство и архив;
• Специалист по маркетинг.
След завършен XII клас и успешно положени държавни зрелостни изпити, учениците могат да продължат образо¬ванието си във всеки ВУЗ.

Типичните дейности на специалистите от тази професия са:
• въвеждане/извеждане на данни за финансовата и счетоводната част от дейността на организацията,
• изготвяне на справки, отчети, презентации и диаграми, структуриране, обобщаване и изчисления с финансови и счетоводни данни.
• използва специализирани продукти за управление на бизнеса, счетоводни програми, програми за електронни таблици, бази от данни и документи в електронен вид или на хартиен носител.
Икономист-информатикът въвежда данни, извършва корекции на въведени данни в екранните форми на специализирани софтуерни продукти за контрол и управление на фирменото счетоводство, използва програми за електронни таблици или заявки към бази от данни за извършване на изчисления и директна обработка на данни.