Проекти по Erasmus+

Акредитиран проект №2024-1-BG01-KA121-VET-000229754

Във връзка с изпълнение на дейностите по проект №2024-1-BG01-KA121-VET-000229754 на програма ЕРАЗЪМ+ Професионална гимназия по телекомуникации обявява процедура по подбор на участници в програмата. През настоящата учебна 2024/25 година предвиждаме участието на 31 ученици от 11 клас на гимназията и 10 преподаватели както следва:

- 15 ученици от специалности Системно програмиране, Приложно програмиране, Икономическа информатика (11в, 11г и 11ж клас) ще проведат стаж в гр. Валенсия/ Испания. Партньор по тази дейност e ESMOVIA (Sistema Practices s.l.) (https://www.esmovia.es/en/). Практиката на учениците ще се проведе във вид на workshop с продължителност от 2 седмици. Семинарите са структурирани така, че да бъдат изключително практични и, когато е възможно занятията ще се провеждат извън офиса. От участниците ще се изисква активно участие, мотивация и групова работа за да създадат краен продукт. Обучението ще обхваща различни инструменти за изграждане на web страници, работа с VS Code, GitHub, технологията REACT.

- От всеки клас ще бъдат подбрани по 5 ученици. Ако квотата на дадена паралелка не може да бъде попълнена, то ще се включи кандидатът с най добър резултат от другите паралелки.

- 10 учители от гимназията ще участват в курс на тема „BASIC BIG DATA AND ARTIFICIAL INTELLIGENCE FOR TEACHERS“. Партньор по тази дейност отново е ESMOVIA (Sistema Practices s.l.)(https://www.esmovia.es/en/). Курсът разглежда добре познати дефиниции като: дигиталната трансформация в образованието, запознава участниците с Big data и влиянието им върху  съвременния живот, и в частност в образованието. В обучението се използват подходи, които се основават на предишен професионален опит на обучаемите. Обучението ще включва и използването формални и неформални образователни методи, създаване на съдържание, участие в малки групи.

- 16 ученици от специалности Компютърна техника и технологии, Компютърни мрежи, Телекомуникационни системи и Оптически телекомуникационни системи (11а, 11б, 11д и 11е клас)ще проведат двуседмичен стаж в гр. Берлин, Германия. Партньор по тази дейност e BERLINK ETN GmbH (https://www.berlink.eu/). Oсновния фокус на практиката е света на роботите и създаването на системи без писането на код. Ще се използват системи като TinkerCAD и Blockly;

- От всеки клас ще бъдат подбрани по 4 ученици. Ако квотата на дадена паралелка не може да бъде попълнена, то ще се включи кандидатът с най добър резултат от другите паралелки.

ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ ЩЕ НАМЕРИТЕ В ЛИНКОВЕТЕ!

Акредитиран проект № 2023-1-BG01-KA121-VET-000135819

Учебната 2023/2024 г. е втората от Акредитацията по програма Еразъм+ в областта на ПОО. Предвидено е участието на 30 ученици от XI клас на ПГ по телекомуникации, разделени в три потока и 10 учители, които ще участват в  структурни курсове, разделени в два потока както следва:

10 ученици от специалности Телекомуникационни системи, Оптическикомуникационни системи, Икономическаинформатика, Компютърна техника и технологии и Компютърни мрежи, които да проведат двуседмичен стаж през втората половина на месец юли 2024г. в гр. Брага, Португалия.

В същия период ще се проведе курс за 5 учители на тема „Екологично образование”.

10 ученици от специалности Системно програмиране, Приложнопрограмиране, Икономическа информатика, Компютърна техника и технологии и Компютърни мрежи ще проведат двуседмиченстаж в гр. Малага, Испания през месец юли 2024г.

В същата партньорска организация ще се проведе курс за 5 учители на тема „Нови образователни подходи за насърчаване на момичетата да участват в технически и IT обучения“. Обучението ще се проведе през месец април 2024г.

10 ученици от специалности Системнопрограмиране, Приложно програмиране, Икономическа информатика, Компютърнатехника и технологии и Компютърни мрежи ще проведат двуседмичен стаж в гр. Римини, Италия. Партньор по тази дейност ще бъде Sistema turismo/Rimini. Програмата на стажа обхваща теми свързани със системи за Бази данни и работа с езика SQL.


ПОВЕЧЕ ИНФОРМАЦИЯ ЩЕ НАМЕРИТЕ В ЛИНКОВЕТЕ!

Акредитиран проект № 2022-1-BG01-KA121-VET-000065800

През 2022г. на Професионална гимназия по телекомуникации е присъденаЕразъм+ акредитация, благодарение на която през следващите 5 години ученици и учители ще имат шанса да участват впрактика/обучение в страна от Европейски съюз.

През първата година от периода на Еразъм+акредитацията (2022/2023) е предвидено участието на 30 ученици от XI клас на ПГ по телекомуникации, разделени в три потока кактоследва:

10 ученици отспециалност Икономическа информатика, които да проведат двуседмичен стаж в гр. Брага, Португалия. Партньор по тази  дейност е Bragamob

10 ученици отспециалности Системно програмиране, Приложно програмиране, Компютърна техника итехнологии и Компютърни мрежи  ще   проведат двуседмичен стаж в гр. Виченца, Италия

10 ученици от специалности Телекомуникационни системи, Оптически комуникационни системи, Компютърна техника и технолгии и Компютърни мрежи ще проведат двуседмичен стаж в гр. Виченца, Италия

 Освен ученици е предвидено участието и на 8 учители отПГ по телекомуникации (по един представител навсяка специалност и един Директор/ Зам Директор). Учителите ще участват в  структурен курс на тема STEM образованиев гр. Брага, Португалия. Партньор по тази дейност е бъде Bragamob.

       ПОВЕЧЕ ПОДРОБНОСТИ ЧЕТЕТЕ В ЛИНКОВЕТЕ ДОЛУ !


Акредитация по програма Еразъм + № 2021-1-BG01-KA120-VET-000046210

През 2022г. на Професионална гимназия потелекомуникации е присъдена Еразъм+ акредитация, благодарение на която презследващите 5 години ученици иучители ще имат шанса да участват в практика/обучение в страна от Европейскисъюз.

Основните ни цели през следващите години са:

1. Повишаване на професионални и езикови умения, знания и компетентности на учениците чрез прилагане на европейски опит в реална работна среда.

Реализацията в професиите от настоящето и бъдещето е свързана с осигуряването на адаптивно, иновативно и привлекателно професионално образование и обучение. Това преминава през добра и съвременна материално техническа база, добри учители, професионалисти в своята сфера на преподаване и осигуряване на учене чрез практика в реална работна среда. Възможността за практика и обучение в друга страна дава възможност на учениците да развиват и усъвършенстват както практическите си умения, така и да се работи върху тяхното личностно израстване като пълноценни граждани, да се улесни пригодността им за заетост на пазара на труда. Езиковата практика допълнително внася увереност у младите хора за успешната им професионална реализация, като граждани на ЕС и част от културното разнообразие на Европа.

Главната ни цел е да засилим интереса на учениците към професиите в бъдещето, да им дадем увереност, че могат да се справят с всички предизвикателства, да ги мотивираме още повече в обучителния процес.

2. Осигуряване на възможност за повишаване на квалификацията на учителите по професионална подготовка чрез обмен на добри практики в европейски образователни институции.

За да постигнем качество и ефективност на образователния ни продукт трябва активно да работим за това и учители и родители да се ангажират със по-високо качество на образованието в интерес на бъдещите поколения. Това не би било възможно без непрекъснатата квалификация на педагогическия персонал. Учителите трябва да търсят по-добри методики за представянето на учебния материал, с което да се подобри ефикасността на преподаването в присъствена форма и при обучение в електронна среда, да следят за развитието на технологиите, тенденциите в развитието на професиите през 21 век и да ги внедряват в ежедневната си работа. Това ще ги мотивира още повече, което ще допринесе и да се повиши качеството на обучението за следващите поколения ученици. Възможността за непрекъснато усъвършенстване и информиране ще мотивира повече млади учители да се задържат в професията и да работят за въвеждането на нови учебни програми и специалности.

3.Повишаване привлекателността и международното измерение на гимназията.

За да се затвори кръгът в образователния процес трябва да се мисли и за привличането на нови участници в него. ПГ по телекомуникации е поставена в условия на висока конкуренция и привличането на мотивирани обучаеми е основен приоритет в работата на училището. Трябва да се работи и в посока на привличането на повече участници в този процес – родители, училищно настоятелство, бизнес партньори. Добрите взаимоотношения с множество представители на бизнеса, университетите и сходни образователни институции са атестат за доверието към училището като качествена образователна институция. Всички тези фактори могат да допринесат и да участват в разширяването на партньорската мрежа, като се излезе извън границите на страната и се увеличи интернационализацията на дейността на училището, която да придаде международно измерение на институцията.Това можем да постигнем чрез активно сътрудничество с партньори, водещи институции в областта на ПОО както у нас така и в страни от ЕC.

ЕВРОПЕЙСКАТА МОБИЛНОСТ - ИНВЕСТИЦИЯ В БЪДЕЩЕТО № 2021-1-BG01-KA122-VET-000030866

С този проект целим надграждане и обогатяване на практически умения на ученици чрез практика в друга страна. Планираме провеждането на двуседмичен стаж на 25 ученици от ПГ по телекомуникации - гр. София, разделени на два потока: 10 ученици в Ирландия и 15 ученици - в IT компании в Испания. Бенфициентите ще обогатяват знания и умения в области като киберсигурност и киберзащита, интелигентни системи за управление и изкуствен интелект, 3D принтиране и приложението му, креативен web дизайн, SEO и web позициониране, кибер защита и управление на web сайт.

В проектното предложение е предвидено и участието на 5 учители, които ще се обучават в структурен курс на тема "Interactive Teaching and Training Techniques Targeting Students' Career Orientation". Учителите се запознават с интерактивна методика за откриване на потенциала у всеки ученик. Ще се усвоят нови, иновативни техники за ефективно педагогическо взаимодействие и оценяване.

Уеб сайт на проекта - http://www.mobility2022.tcom-sf.org/

"Киберсигурност и кибер тормоз в професионалната гимназия" № 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030692

Професионална гимназия по телекомуникации спечели проект по Програма „Еразъм+“ КД1 "Образователна мобилност за граждани", сектор "Училищно образование", тема на проекта : „КИБЕРСИГУРНОСТ И КИБЕРТОРМОЗ В ПРОФЕСИОНАЛНАТА ГИМНАЗИЯ“№ 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030692

“ВИРТУАЛНА КЛАСНА СТАЯ“ №2019-1-BG01-KA101-061580

 

Проект "“CLIL МЕТОДИКА ЗА ЧУЖДОЕЗИКОВО Е-ОБУЧЕНИЕ ИНТЕГРИРАНА В УЕБ БАЗИРАНА ПЛАТФОРМА“ №2018-1-BG01-KA101-047191"

Професионална гимназия по телекомуникации спечели проект по програма Еразъм+ , “CLIL МЕТОДИКА ЗА ЧУЖДОЕЗИКОВО Е-ОБУЧЕНИЕ ИНТЕГРИРАНА В УЕБ БАЗИРАНА ПЛАТФОРМА“ №2018-1-BG01-KA101-047191

На 18 декември 2020 г., Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР), в качеството си на Национална агенция по Програма „Еразъм+“ и Програма „Европейски корпус за солидарност“ на Европейската комисия проведе ГОДИШНА ОНЛАЙН ВАЛОРИЗАЦИОННА КОНФЕРЕНЦИЯ 2020.

По време на събитието се състоя церемония по награждаване със сертификат за качество и проект “CLIL МЕТОДИКА ЗА ЧУЖДОЕЗИКОВО Е-ОБУЧЕНИЕ ИНТЕГРИРАНА В УЕБ БАЗИРАНА ПЛАТФОРМА“ на ПГ по телекомуникации бе отличен със сертификат за качествено изпълнение!

Проект „Улесняване на прехода от образование към пазара на труда“ №-2018-1-BG01-KA102-047163

За учебната 2018/2019 г. В Професионална гимназия по телекомуникации ще се работи по проект на програма Еразъм+ , КД1 - Образователна мобилност за обучаеми в сферата на професионалното образование и обучение (ПОО) . Темата на проекта е „Улесняване на прехода от образование към пазара на труда“ №-2018-1-BG01-KA102-047163

Проектът цели подобряване качеството и ефективността на професионалната подготовка на учениците, чрез възможност за практика в друга страна от ЕС и по този начин да се улесни преходът от обучение към пазара на труда.

Предвижда се мобилност на УЧИТЕЛИ и УЧЕНИЦИ от Професионална гиманзия по телекомуникации, реализирана в два потока:

I. Практиктическо обучение на ученици в областта на програмируемите контролери и РОБОТИКАТА;

Планираме участието на 20 ученици от Х и XI клас в Професионална гимназия по телекомуникации - гр. София. Те ще проведат двуседмично обучение и практика на тема РОБОТИКА в лабораториите на партньорската организация WBS TRAINIG AG - Дрезден, Германия от 1 до 15 юли 2019 г.

Освен обучение по време на престоя со в Германия учениците ще посетят и лабораториите на Технически университет в гр. Дрезден, където ще се запознаят и с най-новите разработки на университета, ще повишат осведомеността си относно технологичният прогрес и иновациите в областта на роботизираните системи. Ще посетят културните забележителности както на Дрезден, така и на Берлин – столицата на Германия.

Предстои подбор на бенефициенти. Подборът ще бъде извършен в 2 етапа.

I етап - подаване на документи: заявление за участие, мотивационно писмо, справка от класния ръководител за успеха на кандидата за предходната учебна година . (срок за подаване на документи - до 15.10.2018г.)

Родителската среща за всички одобрени за следващ етап по програма ЕРАЗЪМ+ на 8-ми ноември (четвъртък) от 18:00ч. в учителската стая.

I етап - подаване на документи: заявление за участие, мотивационно писмо, справка от класния ръководител за успеха на кандидата за предходната учебна година . (срок за подаване на документи - до 15.10.2018г.)
Родителската среща за всички одобрени за следващ етап по програма ЕРАЗЪМ+ на 8-ми ноември (четвъртък) от 18:00ч. в учителската стая.

I етап - подаване на документи: заявление за участие, мотивационно писмо, справка от класния ръководител за успеха на кандидата за предходната учебна година . (срок за подаване на документи - до 15.10.2018г.)

II етап - проверка на езикови и професионални компетенции (срок за провеждане и резултати - до 30.10.2018г.)

След този етап ще бъдат определени 30 ученици, които ще продължат в обучителни дейности.

Немски език предвиденият брой часове е 120 часа, покриващи нивата А1 и А2. Обучението ще приключи с полагането на изпит и резултатите от финалните тестове ще определят 20 участници в мобилността;

Тренинг, които включва следните модули : "Работа в екип" "Междукултурна компетентност" и "Поведение на работното място". Тренингът ще бъде подготвен от училищният кариерен консултант.

Ще се организират две посещения в специализираните лаборатории по микроконтролерна техника, автоматика и роботика на Технически университет и Минно-геоложки университет.

II. Oбмен на добри практики в областта на дуалното обучение в Германия.

Планираме участието на 6 учители от Професионална гимназия по телекомуникации, които ще се включат в обучение/обмен на добри практики на тема "Улесняване на прехода от образование към пазара на труда - добри практики в дуалното ПОО в Германия". Обменът ще се осъществи от 5 до 12 май 2019г.

По време на мобилността учителите ще посетят професионално училище в гр. Дрезден, където ще направят сравнение на приликите и разликите в системите за професионално образование и обучение в Германия и България. Ще имат срещи в Търговско-промишлената палата, Федералната агенция по заетостта като примери за федерални институции в подкрепа на прехода от ПОО към пазара на труда, компании в сектора на комуникациите, които са добър пример за предоставяне обучение чрез работа. По време на мобилността учителите ще посетят професионално училище в гр. Дрезден, където ще направят сравнение на приликите и разликите в системите за професионално образование и обучение в Германия и България. Ще имат срещи в Търговско-промишлената палата, Федералната агенция по заетостта като примери за федерални институции в подкрепа на прехода от ПОО към пазара на труда, компании в сектора на комуникациите, които са добър пример за предоставяне обучение чрез работа.

Срок за подаване на документи – 30.10.2018г.

Проект "Чрез европейска практика към успешна професионална кариера № 2017-1- BG01 – KA102 - 035804 "

Професионална гимназия по телекомуникации спечели проект по програма Еразъм+ , КД1 - Образователна мобилност за обучаеми в сферата на професионалното образование и обучение (ПОО) Чрез европейска практика към успешна професионална кариера № 2017-1- BG01 – KA102 - 035804

 Проектното предложение цели подобряване качеството и ефективността на професионалната подготовка на бенефициентите, чрез възможност за транснационална практика. Предвижда се практика на ученици с цел надграждане и обогатяване на практически умения във връзка с изучаваната професия; подобряване на езиковите им компетенции и придобиване на мултикултурен опит.

 Планираме участието на 20 ученици от XI клас в Професионална гимназия по телекомуникации - гр. София, разделени на два потока. Участниците ще бъдат подбирани от всички професии и специалности в гимназията. Първият поток от 10 ученици от специалности Системно програмиране и Компютърна техника ще проведе практика в областта WEB технологиите в компании в гр. Малага - Испания. Учениците от този поток ще се обучават на креативен WEB дизайн, SEO и WEB позициониране, кибер защита и др. Вторият поток от 10 ученици от специалности Телекомуникационни системи, Оптически комуникационни системи и Компютърни мрежи ще проведе своята производствена практика в областта на телекомуникационните и компютърните технологии в компании в гр. Корк-Ирландия. Учениците ще надграждат и обогатяват знания и умения за диагностика, ремонт и поддръжка на мобилни устройства, claud computing, виртуализация и др.

Предстои подбор на бенефициенти по проекта. Подборът ще бъде извършен в 2 етапа: I етап - подаване на документи (срок до 30.10.2017г.):
Учениците ще подават следните документи до специално назначена комисия:
• заявление за участие (ще бъде подготвена специална форма),
• мотивационно писмо,
• справка от класния ръководител за успеха на кандидата за предходната учебна година (не по-малко от Добър 4.00)
• кандидатите да нямат наложени наказания 

II етап - проверка на езикови и професионални компетенции (срок до 17.11.2017г):
• тест за професионални компетенции - подготвен от учители по професионална подготовка;
• тест за проверка на езикови знания – подготвен от учители по английски език. 

След този етап ще бъдат определени 30 ученици, които ще се включат в обучителни дейности. Ще бъде организирана ПЕК - педагoгическа, езикова и културна подготовка. Предвиждаме следните обучителни дейности:

• Английски език по професията- подготвен от учител по Чужд език по професията. Всяка седмица учениците ще посещават двучасов курс, на който ще получат знания за специфични термини, закономерности и др., свързани с изучаваната професия. В курсът ще има и модул „Бизнес английски“, където ще се формират умения за справяне с предвидими и рутинни задачи на работното място чрез осъществяване на комуникация на чужд език. Предвиденият брой часове е 36 часа (18 седмици по 2 часа всяка седмица).

• Курс по професионална подготовка, воден от учител от гимназията (сертифициран CISCO инструктор). Обучението ще обхване два CISCO - базирани модула : "Introduction to Cybersecurity" и "Internet of Things" . Занятията ще се проведат в залата на CISCO мрежова академия на Професионална гимназия по телекомуникации. Материалите за обучението са на английски език, което допълнително ще спомогне учениците да се справят със специфичната терминология. Предвиденият брой часове е 40 часа (2 модула по 20 часа). 

• Тренинг, които включва следните модули : "Работа в екип" "Междукултурна компетентност" и "Поведение на работното място". Тренингът ще бъде подготвен от училищният кариерен консултант. Тренингът ще се проведе в два съботни дни по 6 часа;

• Ще се проведе културна подготовка , която включва темите “Географско положение ”, “Исторически и културни забележителности ”, “Културни стериотипи и регионални различия”, “Обичаи и етикет в страните- партньори”, “ Традиции и бит”, “Стил в общуването”, „Архитектура”, ‘‘Основни закони” на страните-партньори по проекта.

След приключването на обучителните дейности на учениците ще бъде издаден сертификат за участие, с описание на всички теми и хорариумът от часове. След етапа на обучение ще се формират окончателно групите с участници в практиката – ще бъдат определени 20 ученици (ще се определят и допълнително по 2 резерви).

Проект "Развитие, оценка и запазване на знанието - Develop, Evaluate and Safe Knowledge - Knowledge Continuity in Vocational Education"

     Професионална гимназия по телекомуникации е партньор в проект „Развитие, оценка и запазване на знанието“  - Develop, Evaluate and Safe Knowledge  - Knowledge Continuity in Vocational Education (DESK- No 2014-1-DE02-KA200-001643 ). Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Европейската комисия, Програма Еразъм+, КД2 – Стратегически партньорства за трянсфер на иновации и обмяна на добри практики. 

Участници в консорциума, освен ПГТК са: Landesakademie – Академия за продължаващо образование на учители от гр. Еслинген, Германия (координатор на проекта); Max-Eyth-Schule Stuttgart – професионално училище от Щутгарт, Германия;  Fachberufsschule Villach – професионално училище от гр. Вилах, Австрия; Solski center Nova Gorica – професионално училище от гр. Нова Горица, Словения, Професионална гимназия по облекло „Недка Иван-Лазарова“, гр. Русе, Русенски Университет и Технически Университет, гр. София. 

Основната цел на проекта е създаване на механизъм за запазване на знанието на преподавателите в професионалното образование. 

Основните стъпки в работата на тригодишното партньорство са: 
- Изработване на национални анализи на системата на професионално образование в отделните страни
- Създаване на пилотни проекти за запазване на знанието
- Обобщаване на опита от пилотните проекти в Национални насоки и 
- Европейски Наръчник за запазване на знанието. 
- Първа партньорска среща в Германия, октомври 2014 г.
- Партньорска среща в гр. Русе, май 2015 г.
- Партньорска среща в Словения, май 2016 г.

Заключителна конференция в Еслинген, Германия – юни 2017 г.
В рамките на проекта в ПГТК беше създадена и апробирана Менторска програма за подкрепа на млади и нови учители. 
Вижте постер на нашия пилотен проект, представен на заключителна Конференция за разпространение на резултатите от проекта, проведена на 19.06.2017г в гр. Еслинген, Германия. 

“NO STEREOTYPES FOR EQUITY AND INCLUSION”

Професионална гимназия по телекомуникации е партньор в проект “NO STEREOTYPES FOR EQUITY AND INCLUSION”, ДОГОВОР НОМЕР – 2016-1-IT02-KA219-024691_5 по програма Еразъм+, дейност Стратегически партньорства между училища.

В проекта участват : D'ISTRUZIONE SUPERIORE"G.MAZZINI"от гр.Витория, Италия, Рubliczne Gimnazjum im.Oskara Kolberga от гр. Колбиел, Полша, NENE HATUN MESLEKI VE TEKNIK ANADOLU LISESI от гр. Истанбул, Турция. 

Цели:
- Да се повиши информираността по отношение негативното влияние на предразсъдъците и стереотипите.
- Учениците да развият критично мислене, основни умения за живота и ключови компетентности.
- Да се запознаят с живота на други хора от различен социален произход. 

Идеята на проекта произтича от това, че обществата са силно засегнати от предразсъдъците и стереотипите, а образователните системи възпроизвеждат ценностите и културата на тези общества. Това международно сътрудничество се фокусира върху предразсъдъците и негативните им последици в областта на образованието. Ние работим по темата през заедно - ученици, учители, родители, социална среда, медии, изследвайки предизвикателствата и предлагайки решения за предотвратяване влиянието на стереотипите. 

Основните стереотипи и предразсъдъци, които са във фокуса на дейностите по проекта са свързани с: раса, възраст, пол, цвят на кожата, външен вид, религия, страна на произход, способности. Целта е да се изгради ЗОНА СВОБОДНА ОТ ПРЕДРАЗСЪДЪЦИ в нашите училища. 

За повече информация посетете сайта ни: http://tcom-sf.wixsite.com/tcom-sf-eu