„Заедно за бъдещето“

ПГ по телекомуникации е бенефициент по Програма "Образование" 2021-2027, приоритетна ос Приобщаващо образование и образователна интеграция, процедура „Превенция и предотвратяване на тормоза и насилието и намаляване на агресията в училищата“ с проект „Заедно за бъдещето“ № BG05SFPR001-1.010-0031-C01.

Срок на договора: 25.02.2026 – 25.02.2028 г.

Стойност на проекта: 95 502,04 евро


Проектът цели да изгради устойчива и ефективна училищна политика за превенция и намаляване на тормоза, насилието и агресията, като адресира идентифицираните нужди на всички целеви групи –ученици, педагогически и непедагогически персонал, родители.


Специфични цели на проекта:

1. Въвеждане на единна училищна политика за превенция и управление на конфликтите. Да се актуализира училищният план за противодействие на тормоза и насилието чрез създаване на цялостен, ясен и прилаган на практика училищен подход. Да се въведе механизъм за мониторинг и оценка на резултатите, както и последователни, превантивни мерки на ниво училище.

2. Повишаване на компетентностите на педагогическия и непедагогическия персонал. Да се развият допълнителни знания и умения за приобщаване на различни групи ученици - с проблемно поведение, от уязвими групи, със специални образователни потребности или таланти. Специален акцент се поставя върху новоназначените и млади учители, класни ръководители, както и върху част от непедагогическия персонал.

3. Създаване на по-сигурна училищна среда. Да се подобри организацията на училищното пространство и вътрешния ред, включително чрез въвеждане на дежурни ученици, които да бъдат в координация с дежурни учители и персонал.

4. Развитие на социално-емоционалните умения на учениците. Да се развият уменията на учениците за общуване, работа в екип, саморегулация, емпатия, справяне с конфликти и импулсивно поведение. Да се подкрепят учениците с проблемно поведение чрез индивидуален и групов подход, занимания по интереси и междуучилищни дейности.

5. Подобряване на взаимодействието с родителите. Да се развият ефективни партньорски отношения с родители чрез създаване на “Клуб за родители”, индивидуални консултации, медиация и информационни кампании.

6. Укрепване на сътрудничеството с други институции. Да се разширят партньорствата с община „Студентска“, социални услуги в общността, както и с бизнес организации с професионалния профил на гимназията, с цел по-широка подкрепа, обмен на добри практики и въвеждане на междуинституционален подход при превенцията на тормоза.

7. Създаване и укрепване на звено „Медиация“. Да се изгради устойчив механизъм за училищно посредничество чрез медиация, посредством обучение на педагози за участие в звеното, супервизия, регулярни дейности и включване на родители и ученици.


В отделните дейности по проекта ще бъдат обхванати 43 специалисти – педагогически и непедагогически персонал, 750 ученици, ненавършили 18 години и техните родители.