Училище посланик на Европейския парламент

С началото на новата учебна 2023/2024 година започна и осмото издание на Програмата за училища посланици на Европейския парламент. През тази година 67 училища продължават участието си, а към нея се присъединяват 12 нови училища, избрани след оспорвана състезателна процедура. За нас е чест, че сме част от тази общност и с достойнство ще отстояваме позициите си на училище, спечелило първото място. Разделението на училищата по нива е отменено от тази учебна година.

Какво се очаква от нас през настоящата учебна година?

За да запазим статута си на училище − посланик на Европейския парламент, трябва да продължаваме да изпълняваме задължителните елементи на Програмата.

Ще използваме разработените по Програмата учебни помагала „Европа в училище – Активни уроци за Европейския съюз“.

Ще организираме честване на Деня на Европа във нашето училище с различни инициативи.

Ще организираме допълнителни дейности, свързани с европейски теми.

Ще споделяме информация за дейностите си по Програмата в създадената Фейсбук група You tube и в Инстаграм.

Тъй като през юни 2024 г. предстоят европейски избори, през тази учебна година ще се включим в надпартийната и политически неутрална институционална кампания на Европейския парламент за повишаване на избирателната активност, като убедим повече хора във важността на гласуването.

Образователната програма има за цел да подобри осведомеността сред учащите относно Европейския съюз (ЕС), европейското гражданство и парламентарната демокрация. Участието ни в нея ще донесе знания, престиж, приятелства и възможност за общуване с младежи от различни европейски държави.

Най-добрите училища –посланици ще могат да изпратят своите младши посланици на заседание на европейския парламента в Страсбург.

Заслужава си, някой ден е възможно да насочите кариерата си в тази посока.

Приобщи се към младежите на Европа с участието ти в програмата на училище - посланик на Европейския парламент и стани младши посланик!


PHTC - School Ambassador PHTC Schoolambassadors @phtc_school_ambassador

Актуално

Резултати от работата ни по програма „Училище посланик“

Поздравления за активността на младшите ни посланици! От общо 77 училища посланици, ние сме на 7-мо място и във вторият национален конкурс, организиран от програмата, сме на първо място! "Участниците във втория конкурс имаха за задача да привлекат хора в платформата „Заедно за ЕС“. Това беше удостоверено чрез уникален линк на регистрираните за конкурса училища. Победител в този конкурс е Професионалната гимназия по телекомуникации в София, които са привлекли 447 души в платформата. Те печелят материална награда, тъй като са участвали в присъствена сесия на Евроскола  през 2023 г. и програмата не разрешава участие в рамките на 2 години след първото посещение. На челните места с най-висок общ резултат се класираха следните наградени училища:
1. Първо СУ „ПЕНЧО П. СЛАВЕЙКОВ”, София;
2. Първо СУ „Свети Седмочисленици”, Търговище;
3. Професионална гимназия по компютърно програмиране и иновации, Бургас;
4. ПЕГ „Д-р Иван Богоров”, Димитровград;
5. ПМГ „Иван Вазов”, Димитровград;
6. Професионална гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Кольо Фичето”, Бургас;
7. Професионална гимназия по телекомуникации, София;
8. Професионална гимназия по текстилни и кожени изделия, София.

Училищата, които са участвали в програма Евроскола в Страсбург, нямат право на второ посещение по същата програма в рамките на 2 години след това и вместо това ще получат възможност за участие в международно двудневно събитие EPAStogether в Пловдив с участието на гръцки и румънски училища посланици, което е планирано за края на март 2025 г. Това са:
•    Първо СУ „Пенчо П. Славейков”, София;
•    ПМГ „Иван Вазов”, Димитровград;
•    Професионална гимназия по телекомуникации, София" Из отчетният доклад.

Използвай гласа си.

Младши посланици Мария Иванова и Димитър Богданов спечелиха национален ученически конкурс за направата на публична кампания в социални мрежи на тема „Защо гласът ми има значение?". Инициативата е част от проект "Как да преподаваме активно гражданство?", съфинансиран от Европейския съюз, и е пряко свързана със смесените избори на 9 юни. Те успяха да достигнат над 50 000 преглеждания и да развият десетки дискусии на теми от всякакви видове по тази тематика. В дискусиите се включиха и няколко човека, следвани от хиляди младежи. За спечеленото първо място те получиха безжични слушалки и грамоти от prepodavame.bg, съвместно с програмата „Заедно за ЕС".

Софийско състезание по дебати

В Софийско състезание по дебати, посветено на 9-ти май, организирано и домакинствано от ПЧМГ и Фондация ЕкоОбщност - 20.05.2024 г., младшите ни посланици се представиха достойно. Благодаря на старши посланик Сийка Рангелова за всеотдайни труд при подготовката на състезанието! 

ПГ по телекомуникации -Трето място 
Калоян Андреев-Второ място със Сборен отбор на състезанието.
Калоян Андреев-Първо място за най-добър Първи говорител на отбор и излагане на аргументи.

Активно европейско гражданство за начинаещи

На 23.03.2024г. младши посланик Димитър Богданов взе активно участие в събитие ОТ МЛАДЕЖИ ЗА МЛАДЕЖИ в Дома на Европа - АКТИВНО ЕВРОПЕЙСКО ГРАЖДАНСТВО ЗА НАЧИНАЕЩИ.

Национална конференция и кръгла маса по проблемите на агресията в социалните мрежи, семейството, етносите и религията

Национална конференция и кръгла маса по проблемите на агресията в социалните мрежи, семейството, етносите и религията на 22-23.03.24 г.в гр.Стара Загора. 
Учениците ни получиха персонална лекция и признание от проф.д-р Георги Вълчев-Ректор на СУ"Св.Климент Охридски", г-н Коста Костов-Главен експерт в МОН, доц.д-р Блага Благоева-ръководител катедра Политология в УНСС и д-р Красимир Кънев-Председател на Български хелзински комитет.
Бяхме официално поканени за участие в други национални форуми през 2024 г. 

Валоризационна конференция 2023 - „Активното гражданство в Европа“

Днес представители на ПГ по телекомуникации взеха участие във Валоризационна конференция 2023  - „Активното гражданство в Европа“ на Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР). На специална церемония в края на деня, на която присъстваха премиерът Денков, министърът на образованието проф. Галин Цоков и началникът на РУО София-град  г-жа Кастрева, гимназията бе удостоена с награда за"Качествено изпълнение по програма Еразъм+" за реализирането на проект "Киберсигурност и кибертормоз в професионалната гимназия" - 2021-1-BG01-KA122-SCH-000030692. Това е награда за добре свършената работа по реализирането на проектните дейности, за  разпространението на резултатите, за създадените ресурси по темата, които могат да са полезни при работата ни с младите хора.

По време на конференцията бяха организирани интересни ателета, представящи дейноста на различни организации и техните проекти. Ученици от ПГТК се представиха с ателие 3D_PLAY. Клубът по „ 3Д принтиране и моделиране “ демонстрира проектирането на модели с blender  и принтирането им на 3D принтер. Голям брой участници в конференцията се заинтригуваха от работата на учениците ни, от идеите до реализацията на моделите, зародиха се нови полезни контакти.

Евгени Дочев от 10г клас и Мария Иванова от 10в клас  пък представиха своята игра WordyFull. Това е българската версия на Wordle, предназначена да тества  езиковите умения и логика във вълнуващи предизвикателства. От играта на нашите ученици се заинтригува дори министърът на образованието проф. Галин  Цоков, който остана очарован от уменията на нашите ученици.

Програмата на конференцията продължи с  дискусии в работа по групи по темите: "Европейските ценности и приоритетите на програмите“, „Хората в неравностойно / затруднено положение“, „Информационните технологии и употребата им в програмите“ „Европейските образователни програми в перспектива“, „Участие на младите хора в демократичния процеси на Европа“ и „Добри практики“. Нашият екип се включи в дискусията за употребата на Информационните технологии. Учениците също взеха активно участие в дискусиите.

ПОЛЗОТВОРЕН И УСПЕШЕН ДЕН БЕ ДНЕС ЗА ПГ ПО ТЕЛЕКОМУНИКАЦИИ. УСПЕХ И В БЪДЕЩИ НАЧИНАНИЯ И ПРОЕКТИ!

„Жените в астрономията и космонавтиката“

На проведения конкурс „Жените в астрономията и космонавтиката“, организиран от НАОП „Николай Коперник“ - Варна, Професионална гимназия по телекомуникации беше блестящо представена от десетокласничката Мария Иванова с изключително креативния постер! Браво Мими!

Успехи в спорта кикбокс

През изминалата седмица, нашата ученичка Ванеса Бонева от 8 „ж“ клас, се яви на изпит за степен в спорта кикбокс, който тренира към Star Team!
Успехът ѝ е факт!
Но не спира дотук, в провелите се спаринги, тя успява да надвие два пъти своите противнички и е наградена със златен и със сребърен медал. 
С този спорт, Ванеса се занимава отскоро, но това не ѝ пречи да влезе в него с устрем и да завоюва призови места още от първото състезание. 
Браво, Ванеса! Професионална гимназия по телекомуникации - София, се гордее с отличните ти спортни постижения. Успех и занапред!

„Приключенската ученическа лига“

В игрите на „Приключенската ученическа лига“ от 60 училища и 250 участници, отборът на ПГ по телекомуникации се класира на второ място. Благодарим на Калоян Андреев и Димитър Иванов от 11Е,  Вероника Цонева от 9Ж, които участваха в игрите Treasure hunt, Пъзел щафета, Кула, Лабиринт петанк, Точност, Игра 21 blind game и Морски шах.

Конкурс „SEARCH Instagram Looking Glass“ 2023

С гордост ще споделя,че в класирането на конкурса „SEARCH Instagram Looking Glass“ 2023 по проект SEARCH за Европейската нощ на учените двама участници от Професионална гимназия по телекомуникации са номинирани с грамота и сертификат -  Мария Климентова Иванова от 10в и  Любомир Величков от 11е! Желаем успех в бъдещите ви начинания и бъдете все така креативни и активни!

Световен ден на философията

Световен ден на философията в ПГ по телекомуникации, организиран на 16 октомври 2023 година от младшите посланици към Европейския парламент. 

При създаването на Деня на световната философия през 2005 г. Генералната конференция на ЮНЕСКО подчертава значението на тази дисциплина, особено за младите хора, като подчертава, че „философията е дисциплина, която насърчава критичното и независимо мислене и е способна да работи за по-добро разбиране на света и за насърчаване толерантност и мир“.

Ден на толерантността

Днес в ПГ по телекомуникации младши посланици Мария Иванова и Димитър Богданов отбелязаха Деня на толерантността, като на организираната среща с ученици представиха информация за важността на толерантността в ежедневието ни. Приемайки разнообразието и насърчавайки разбирането, те ни вдъхновяват да създадем един по-приобщаващ свят. Посланието на нашите младши посланици е да бъдем по-толерантни и уважаващи се един друг

ПЧМГ и ПГ по телекомуникации - отново партньори в дебатите

Фондация „ЕкоОбщност“ в партньорство с фондация „BFree“ на 11 ноември 2023 г. организираха състезанието „Дебати за кауза“.
„Да върнем гражданското си пространство!“ се изпълнява с финансова подкрепа, предоставена от Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Тhe EEA and Norway Grants Fund for Regional Cooperation (ФМ на ЕИП и НФМ чрез Фонда за регионално сътрудничество).
Събитието е насочено към младежи на възраст 16-24 години, които искат да се изправят пред предизвикателството да бъдат дебатьори за кауза - природозащитна, социална или за граждански права.

Международнен ден на обединените нации (ООН)

Младшите ни посланици Веселин и Алекс представиха пред учениците от 9 клас презентация, с която отбелязахме 24 октомври- международния ден на обединените нации (ООН). Разказаха им за работата ни по програмата за Училище посланик - първо ниво рестарт и клуба към младежката организация на ООН в училище. Благодаря на госпожа Мариела Дамбулова  и на младши посланик Мария Иванова за съдействието около организиране на събитието!

Презентация и постерно табло за Джон Атанасов

Младши посланик Мария Иванова представи пред 10г клас презентация и постерно табло в чест на 115 годишнината от рождението на американският математик, физик и електроинженер от български произход Джон Атанасов. След това проведохме дискусия на тема "Джон Атанасов - българинът, който създаде компютъра и дигиталните умения в сферата на изкуствения интелект".

Три столични училища, обединени в една мисия на УНИЦЕФ

Три столични училища, обединени в една мисия на УНИЦЕФ. Дискусия върху проблемите на децата и климатичните промени.
За 9-та Френска езикова гимназия: 
- Борислав Джифаров.
За ПГ по телекомуникации:
- Алекс Лазарова, Веселин Кожухаров и Теодор Тодоров.
За Първа частна математическа гимназия:
- Ана Мария Гюрова, Габриела Иглева и Георги Бакърджиев.

Посещение на Европейския парламент

23 ученици от 9, 10, 11 и 12 клас на Професионална гимназия по телекомуникации, под ръководството на г-жа Ивета Георгиева и г-жа Анна Оцетова, се включиха в работата на една от най-значимите институции на ЕС - Европейския парламент в Страсбург. Посещението на Европейския парламент е награда за спечелено първо място на учениците от ПГТК по програма Училища посланници.

В рамките на програма Евроскола, в периода 27.02.2023г. - 01.03.2023г., 23 ученици от Професионална гимназия по телекомуникации изживяха едно вълнуващо преживяване в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург.

Нашите ученици се включиха в специален парламентарен ден, заедно с над 1200 свои връстници от 18 държави.  

По време на посещението си учениците участва в дискусии, проведоха собствени пленарни заседания, обсъждаха и разиграха гласуване по темите “Towards a sustainable food system”, “Stand for democracy!”, “Voting at the European elections Учениците ни не само представиха нашата страна и училище, но и бяха част от една пъстра многоезична общност, олицетворяваща самия ЕС.

Учениците на Професионална гимназия по телекомуникации впечатлиха всички участници и заеха призови места в класирането при подреждането на значимост.

Учениците показаха висока степен на владеене на Английски език и компетентност по дискутираните теми.

Поздравления за всички участници и техните ръководители!